Światowy Dzień Wody (ang. World Water Day) to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 1992 roku, obchodzone corocznie 22 marca. Hasłem przewodnim obchodów święta w 2021 r. jest „Docenianie wody”. Święto ma przypominać, że wielu mieszkańców naszej planety – obecnie ok. 800 milionów osób – cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Oznacza to nie tylko kłopoty w życiu codziennym (takie jak utrudnienia w kąpieli czy spłukiwaniu toalety), których w naszej części Ziemi możemy doświadczyć w trakcie awarii czy remontu wodociągów.

 

Brak dostępu do wody pitnej to także

śmiertelne choroby oraz mniejsze szanse

życiowe kobiet i dziewczynek, które zgodnie z tradycją mają za zadanie dbać o rodzinę

i dom, więc spędzają długie godziny na wędrówkach do studni. Są to godziny, które mogłyby poświęcić nauce lub pracy zarobkowej.

 

 

Obchody święta wody, to świetna okazja, aby przyjrzeć się bliżej problemowi zmniejszających się cennych zasobów wody na Ziemi.

Wystarczy naprawdę niewiele, by zmienić nasz dom, a szczególnie łazienkę i kuchnię, w miejsce bardziej przyjazne dla środowiska.

 

Święto przyczynia się do pogłębiania szacunku do wody, która ze względu na swą pozorną dostępność, często bywa marnotrawiona.

    

 

   

Zapominamy, że dostęp do czystej wody jest luksusem w krajach borykających się z biedą, skutkami konfliktów zbrojnych  

i klęsk żywiołowych.

 

Dlaczego powinniśmy oszczędzać wodę - kilka faktów o zasobach wody na Ziemi?

Czy wiecie, że woda zajmuje aż 71% powierzchni ziemi? Obejmuje ona przede wszystkim morza, oceany, rzeki, stawy i jeziora. Największą część wody, bo aż 97,5%, zajmują oceany. Niestety, wody te nie nadają się do spożycia ze względu na swoje zasolenie. Jedynie 2,5% wodnych zasobów ziemi to wody słodkie, jednak część z nich uwięziona jest w lodowcach i śniegach. Tak naprawdę tylko 1% światowych zasobów wody to wody pitne.

 

Sytuacja Polski wcale nie jest wesoła. Jesteśmy dumni z naszych rzek, mokradeł
i imponujących jezior, które chcielibyśmy ogłosić jednym z siedmiu nowych cudów świata. Jednak polskie zasoby naturalne są skromne, porównywalne z zasobami Egiptu. Mamy najmniej wody spośród wszystkich krajów europejskich i amerykańskich, a także w porównaniu z wieloma krajami środkowej Afryki czy południowej i środkowej Azji. My, mając wodę na co dzień, na wyciągniecie ręki – wystarczy przecież odkręcić kran – bardzo rzadko zastanawiamy się nad konsekwencjami jej niedoboru.

Nieczęsto myślimy też o jakości wody. Wykorzystaną w naszych domach wodę coraz trudniej jest oczyszczać. Dlaczego? Paradoksalnie, przyczyną jest troska o zdrowie i higienę – bombardowani reklamami detergentów i kosmetyków stosujemy ich coraz więcej. Choć Polacy deklarują, że nie nadużywają środków chemicznych przy sprzątaniu, zmywaniu czy praniu, to polski rynek detergentów wciąż rośnie, a Polska była jednym z nielicznych krajów w Europie, gdzie wydatki na detergenty na mieszkańca nie zmniejszyły się w 2010 roku w wyniku spowolnienia gospodarczego. Zapominamy, że woda, która wraz z detergentami odpływa do kanalizacji, kiedyś do nas wróci. Wybierajmy zatem mniej szkodliwe produkty czyszczące, np. bez fosforanów. Idąc do łazienki, pamiętajmy, że oczyszczalnia ścieków to nasz sprzymierzeniec – ułatwiajmy jej pracę!

W 2010 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję, według której dostęp do czystej wody jest prawem człowieka. Tymczasem słodka woda przestała być zasobem odnawialnym – zużywamy jej więcej i szybciej, niż jest w stanie się odtworzyć. Niech nas nie zwiedzie termin „błękitna planeta”, którym określa się czasem Ziemię. Choć w ok. 70% pokrywa ją woda, to zaledwie 2,5% to woda słodka, która nadaje się do picia. To nasz skarb – dbajmy o niego, póki jeszcze mamy na to czas.

 

Jak możemy oszczędzać wodę? Kilka sposobów…

Wybieraj prysznic zamiast wanny.

Napraw cieknący kran.

Wykorzystuj wodę ponownie.

Zakręcaj wodę podczas mycia zębów.

Uruchamiaj tylko pełną pralkę
i zmywarkę

Zbieraj deszczówkę w ogrodzie.

 

 

Każdego dnia musimy pamiętać, że picie wody jest ważne dla nas i naszego zdrowia. Picie wody, wpływa na to, że każdego dnia będziemy pełni energii, chętni do działania i gotowi na nowe wyzwania!

Dlatego nie wolno nam zapomnieć, że odpowiednia ilość płynów w codziennej diecie to:

 

  • poprawa pamięci i koncentracji,
  • regulacja temperatury ciała stanowiąca pomoc w gorące i zimne dni,
  • wzmocnienie odporności organizmu,
  • dostarczenie składników odżywczych do wszystkich narządów i komórek, które ich potrzebują,
  • oczyszczenie organizmu z toksyn i związków szkodliwych,
  • zapewnienie prawidłowego trawienia,
  • lepsza praca ważnych organów, takich jak: serce, nerki, wątroba, jelita,
  • zmniejszenie bólu głowy (jako pierwszej oznaki odwodnienia lub zmian ciśnienia krwi),
  • lepsze widzenie dzięki nawilżeniu gałki ocznej.

 

 

Uczniowie naszej szkoły również obchodzili Światowy Dzień Wody. Dla klas 1 – 3 p. Renata Masłowska przygotowała prezentację, którą zaprezentowali w swoich klasach Nauczyciele-Wychowawcy. Klasy 4 – 8 uczestniczyły w lekcjach poświęconych problemowi zmniejszających się zasobów wody i sposobów jej oszczędzania, które przeprowadzone zostały p. Renatę Masłowską. Jako szkoła włączyliśmy się tym samym w działania podjęte w ramach projektu przygotowanego przez Polską Akcję Humanitarną.

W poniedziałek 22 marca uczniowie zabrali na lekcje szklankę wody, która z pewnością pomogła zaspokoić pragnienie, dodawała energii i poprawiała koncentrację podczas nauki zdalnej. (ZDJĘCIA)