W ramach projektu „Trzymaj formę” chcielibyśmy zwrócić uwagę na zgubne skutki używania wyrobów tytoniowych oraz picia alkoholu w związku z Światowym Dniem bez Tytoniu oraz Dniem bez Alkoholu.

Światowy Dzień bez Tytoniu zainicjowano w ramach programu „Europa wolna od dymu tytoniowego” na Konferencji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1988 roku w Madrycie. Początkowo wybrano dzień 7 kwietnia, ale rok później akcję przeniesiono na 31 maja.  Misją wydarzenia jest podnoszenie świadomości o niebezpieczeństwach związanych z używaniem tytoniu, praktykach biznesowych firm tytoniowych oraz działaniach WHO w walce z epidemią tytoniu. Święto jest dobrą okazją, by wszyscy wspólnie mogli się zastanowić jak poprawić swoje zdrowie. Każdego roku obowiązuje inne hasło przewodnie. Konkretny temat ma służyć temu, by stworzyć jednolite globalne przesłanie i lepiej trafić do odbiorców. 

„Tytoń a zdrowe płuca” to hasło Światowego Dnia bez Tytoniu

Obecna kampania jest wyjątkową okazją do zwrócenia uwagi na kwestię negatywnych skutków czynnego i biernego palenia tytoniu oraz nakłonienia do zaprzestania używania wyrobów tytoniowych w jakiejkolwiek formie. 

Kampania ma za zadanie zwiększyć świadomość na temat:

- negatywnego wpływu tytoniu na zdrowie płuc, od raka płuc po przewlekłe choroby układu oddechowego,

- podstawowej roli, jaką płuca odgrywają dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia.

Skutki palenia papierosów:

  • nowotwory, np. rak płuc, rak przełyku i krtani, rak wargi, rak języka, rak jamy ustnej, rak trzustki, rak żołądka.
  • choroby serca i naczyń krwionośnych, np. nadciśnienie tętnicze, zaburzenia pracy serca, choroba wieńcowa, miażdżyca, tętniak aorty, zawał serca, udar mózgu;
  • choroby układu oddechowego, np. astma, gruźlica, grypa, przewlekłe zapalenie oskrzeli;
  • choroby układu pokarmowego, np. wrzody żołądka i dwunastnicy, przepuklina jelitowa. Dym papierosowy może powodować powstawanie guzów jelita grubego;
  • choroby zębów, np. paradontoza, zapalenie dziąseł, próchnica, nieprzyjemny zapach z ust;
  • choroby oczu - dym papierosowy jest częstą przyczyną podrażnień oczu, zapalenia spojówek, problemów z nadmiernym łzawieniem itd. Inne skutki palenia to również pojawianie się katarakty i zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem.
  • choroby układy hormonalnego - palenie papierosów zaburza funkcjonowanie tarczycy.
  • choroby okresu okołoporodowego - palenie w czasie ciąży powoduje liczne zagrożenia. Gwałtownie wzrasta ryzyko ciąży pozamaciczne, poronienia oraz przedwczesnym porodów.
  • choroby układu rozrodczego - palenie tytoniu zwiększa ryzyko nowotworów szyjki macicy i jajników.
  • choroby skóry - podobnie jak promienie UV, palenie papierosów przyspiesza proces starzenia się skóry, szczególnie skóry twarzy.

 

Światowy Dzień bez Alkoholu przypada na 1 czerwca 

Święto ustanowione przez rząd RP w 2006 roku, obchodzone w Polsce w Dzień Dziecka. Zgodnie z zapisem w ustawie, w dzień ten zachęca się do „podjęcia wszelkich działań zmierzających do ograniczenia spożycia napojów alkoholowych oraz zmniejszenia dostępności do alkoholu”. Inne rodzime inicjatywy mające na celu walkę z alkoholizmem i promowanie abstynencji to sierpień jako miesiąc trzeźwości oraz Dzień Trzeźwości obchodzony w poniedziałek poprzedzający Wielkanoc. Szacuje się, że blisko 5 milionów Polaków nadużywa alkoholu, a nawet 900 tysięcy jest uzależnionych i wymaga specjalistycznego leczenia.

Skutki picia alkoholu

 

Informacje o uzależnieniach znajdują się w poniższej prezentacji, przygotowanej przez uczennicę klasy 8.

Do POBRANIA: Prezentacja