W wolnej chwili, starajmy się spędzać czas na łonie natury, podziwiając przyrodę, podróżując po szlakach edukacyjnych, turystycznych, które parki udostępniają zwiedzającym. To czas, w którym możemy na chwilę zatrzymać się, wyciszyć, pooddychać świeżym powietrzem, wsłuchać się w śpiew ptaków i podziwiać fascynujący świat przyrody. Jeżeli nie mamy czasu na daleką podróż w Bieszczady to odwiedzajmy przyrodę w najbliższej okolicy naszych domów i trochę dalej… np. w rezerwacie Lisia Góra. Przyroda wokół nas również jest ciekawa i fascynująca – uczennice klasy 7 w przygotowanej prezentacji postarały się uchwycić jej piękno.

 

Lisia Góra

W tutejszym rezerwacie w Rzeszowie znajduję się aż 176 gatunków ptaków, a najbardziej licznymi są gawrony przylatujące na przezimowanie. Można również spotkać wiele płazów takich jak rzekotkę drzewną, kumaka nizinnego oraz ropuchę szarą i zieloną.  W rezerwacie występują również gady np. zaskroniec zwyczajny czy jaszczurka zwinka. Na terenie Lisiej Góry znajduję się ogromna liczba roślin, lecz wiele z nich jest podjętych ochroną, a są to między innymi barwinek pospolity, bluszcz pospolitycenturia pospolitakopytnik pospolitypierwiosnka lekarska oraz krzewy: kalina koralowa i kruszyna pospolita. Warto odwiedzić ten rezerwat ze względu na piękny dębowy las po którym można spacerować na wyznaczonych ścieżkach. Na każdej dróżce można spotkać tabliczkę z informacją o danym gatunku roślin czy zwierząt znajdujących się w rezerwacie. Niedaleko znajdują się też plac do mini-golfa, trampolina i wypożyczalnia sprzętu wodnego (kajaki, rowery wodne).

 

  • Z inicjatywy Fundacji The Adventure starts Here - Nela's Foundation oraz Neli Małej Reporterki, 2 czerwca został ogłoszony Dniem Pierwszej Pomocy dla Zwierząt Dzikich i Domowych oraz oficjalnie wprowadzony do kalendarza. Pierwszy raz będziemy świętować ten dzień 2 czerwca 2020 roku. Przyłącz się w szerzeniu wiedzy o pierwszej pomocy dla zwierząt.

 

 Do pobrania:

LISIA GÓRA

PREZENTACJE UCZENNIC