22 kwietnia obchodziliśmy na całym świecie  Dzień Ziemi, który w szczególny sposób świętowany był przez organizacje i stowarzyszenia ekologiczne. W tym roku niestety nie mogliśmy zorganizować apelu z udziałem naszych uczniów ale możemy pomyśleć o Naszej Planecie, o tym jak My możemy chronić Nasz Dom – Ziemię.

 

Hasłem przewodnim w tym roku jest "Działanie na rzecz ochrony klimatu". W 2020 roku inicjatywy ekologiczne mają skupić się przede wszystkim na wyzwaniach związanych z postępującymi zmianami klimatycznymi.

A teraz trochę historii….Celem ustanowienia Dnia Ziemi była potrzeba uświadomienia problemów związanych ze zmianami klimatu, brakiem dostępu do wody pitnej czy wymieraniem gatunków. Tego dnia promowane są działania, które walczą z zanieczyszczeniem środowiska. Pierwszy raz Dzień Ziemi świętowany był 22 kwietnia 1970 w Stanach Zjednoczonych. W masowych protestach nawołujących do ochrony klimatu udział wzięło ponad 20 milionów Amerykanów. Tego samego roku powołano do życia Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska i podpisano wiele aktów prawnych, których celem była ochrona zagrożonych gatunków.

Pomyślmy wspólnie o naszej planecie, i zróbmy coś dla niej, a tym samym dla siebie. Czyste środowisko, powietrze, woda wpływają na Nas ludzi, na to że jesteśmy zdrowi. Rośliny oczyszczają powietrze i produkują potrzebny nam tlen. Dlatego po chwilach rozmyślań przejdźmy do działania… Wiosna to czas przesadzania roślin, sadzenia, zasiewania nowych. Może warto pomyśleć o naszych roślinach w ogródku, czy w naszych domach. Może posadźmy roślinę w doniczce, w ogródku… może uda nam się posadzić drzewo. Możecie również wykonać recyklingową doniczkę, nie musi być nowa. . Jak podejmiecie tę inicjatywę zróbcie zdjęcie waszej rośliny, a następnie prześlijcie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W wolnej chwili obejrzyjcie również filmy, które pokazują jak możemy chronić przyrodę.

Daty :

1969 – konferencja UNESCO , na której John McConnell wystąpił z ideą powstania ,, Dnia Ziemi’’.

1970 –  oficjalne ustanowienie tego święta.

1990 – rozpoczęcie obchodzenia go w Polsce.

Celem święta jest ….

- uratowanie naszej planety, przed katastrofą ekologiczną

- promowanie nieszkodliwych dla środowiska postaw w społeczeństwie

Segregacja śmieci …

Pamiętajcie, aby wrzucać śmieci do odpowiednich pojemników .

Dzięki temu będzie można poddać je recyklingowi, czyli wtórnemu  wykorzystaniu .

 

Kilka zasad , które pomogą naszej planecie …

  1. Wybieraj torby papierowe, zamiast plastikowych .
  2. Utylizuj baterie i nie wyrzucaj przeterminowanych lekarstw do kosza.
  3. Oszczędzaj energię elektryczną.
  4. Kupuj świadomie – zwracaj uwagę na produkty ze znakiem trzech strzałek , czyli opakowań nadających się do recyklingu.