„Wszystkie stworzenia ziemi czują, jak my. Wszystkie stworzenia ziemi pragną szczęścia, jak my. Wszystkie stworzenia ziemi kochają, cierpią i umierają jak my. A więc są one nam równowartościowymi dziełami Wszechmogącego Stwórcy”

Św. Franciszek z Asyżu

 

Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji  i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt (ang. World Animal Week) trwający do 10 października. Po raz pierwszy Światowy Dzień Zwierząt został zorganizowany w Polsce w 1993 roku. Podczas obchodów organizatorzy zwracają uwagę społeczeństwu na los bezdomnych zwierząt, znęcanie się nad zwierzętami, warunki bytowe w schroniskach, sterylizację bezdomnych zwierząt oraz nielegalne hodowle psów szkolonych do walk. Rokrocznie podczas Światowego Tygodnia Zwierząt TOZ zachęca do adoptowania zwierząt, organizując w schroniskach Dni Otwartych Drzwi.

Światowy Dzień Zwierząt (ang. World Animal Day) -jest obchodzony corocznie 4 października w dzień wspominania w Kościele powszechnym św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii.

Psy, koty, króliki, świnki morskie i wiele innych zwierząt domowych, towarzyszą nam na co dzień. Dlatego każdego dnia powinniśmy dbać o naszych podopiecznych najlepiej, jak potrafimy. W takim dniu warto pamiętać o zwierzętach ze schronisk.