W roku szkolnym 2020/2021 nasza szkoła brała udział w dwóch ogólnopolskich programach: 1) „ZBIERAJ BATRERIE I TELEFONY!”, w którym zebraliśmy łącznie 82kg baterii

2) „Moje Miasto bez Elektrośmieci” – szkoła w zależności od ilości oddanych elektrośmieci otrzyma punkty, które następnie zostaną zamienione na pomoc dydaktyczną.

Uczestnicy zbiórek otrzymali dyplomy i małe nagrody w podziękowaniu za zaangażowanie.

Dziękuję uczniom i rodzicom za włączenie się do zbiórek, które przyczyniły się do ochrony środowiska. (ZDJĘCIA)

Uczniowie, którzy wzięli udział w zbiórce baterii:

 1. Liliana Krzanowska
 2. Tomasz Krzanowski
 3. Izabela Wąsik
 4. Weronika Makuch
 5. Szymon Dziedzic
 6. Franciszek Dudek
 7. Milena Kot
 8. Gabriela Pazdan
 9. Nikola Kawa
 10. Kacper Wolski
 11. Jakub Jedziniak
 12. Wiktoria Skwirut
 13. Wiktoria Krupa
 14. Ksawery Czudec
 15. Diana Wiącek
 16. Julia Wiącek
 17. Emilia Skwirut
 18. Jakub Pietrucha
 19. Szymon Król
 20. Aleksandra Becker
 21. Oliwia Krupa
 22. Kamil Świder
 23. Zuzanna Wołowiec
 24. Wojciech Wołowiec
 25. Zosia Ceglarz
 26. Mateusz Ceglarz
 27. Franciszek Wielgo
 28. Martyna Kołodziej
 29. Mateusz Czyż
 30. Adrianna Furman

 

 

Lista uczestników zbiórka elektrośmieci:

 1. Franciszek Wielgo
 2. Weronika Makuch
 3. Małgorzata Grysiewicz
 4. Julia Wiącek
 5. Julia Nalepa
 6. Lena Łuszczki
 7. Kamil Krupa
 8. Mateusz Czyż
 9. Szymon Król

 

Koordynator zbiórek w szkole: p. Renata Masłowska

W tym roku szkolnym uczniowie klas 5-8 naszej szkoły kontynuowali udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym „Trzymaj formę!” współorganizowanym przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności w ramach realizacji strategii WHO dotyczącej diety, aktywności fizycznej i zdrowia.

Program „Trzymaj formę!” to inicjatywna propagująca zdrowy styl życia, promująca zbilansowane odżywianie. Projekt uczy prawidłowego, czyli zróżnicowanego odżywiania się dzieci i młodzieży, ze szczegółowym uwzględnieniem odpowiedzialności indywidualnej za zdrowie i zasady wolnego wyboru.

Koordynator programu w szkole: nauczyciel p. Renata Masłowska

 

 

Drodzy Rodzice już od środy trwała nasza Szkolna Akcja „Nazaretańskie pudełko słodkości dla naszej Rodziny”. Rozpiera nas duma, że mamy tak wiele cudownych Rodziców, którzy włączyli się w taką cudowną inicjatywę, dzięki której wspieramy naszą szkołę. Pieczenie ciast, krojenie, pakowanie…to wszystko wymaga czasu i poświęcenia. Za tak wielki DAR dziękujemy. Każdemu z nas brzmią zapewne słowa z Dziejów Apostolskich „Więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu” oraz słowa Jana Pawła II  „Bogatym nie jest ten, kto posiada, lecz ten, kto daje”. W całą akację włączali się również uczniowie, którzy pełnili dyżury podczas sprzedaży z nauczycielami. Każdy z nas poczuł, że ma swój wkład w NASZ DRUGI DOM, JAKIM JEST SZKOŁA. (zdjęcia)

Witaj majowa jutrzenko,
Świeć naszej polskiej krainie,
Uczcimy ciebie piosenką,
Która w całej Polsce słynie.

Witaj maj, trzeci maj,
Dla Polaków błogi raj.  

 

 

Przed nami czas trzech świąt majowych: 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie ważne w historii Polski. Mimo, że w szkole nie może odbyć się uroczysta akademia, to mamy  nadzieję, że wszyscy uczniowie będą o tych świętach pamiętać, zapoznają się z ich historią oraz nie zapomną o wywieszeniu flagi. Pomocna stała się prezentacja przygotowana dla wszystkich uczniów przez p. Renatę Masłowską, która zaprezentowana została uczniom w poszczególnych klasach przez nauczycieli wychowawców. Dodatkowo uczniowie mogli posłuchać nagrań wierszy i pieśni patriotycznych, związanych z majowymi świętami, które zostały przygotowane przez uczniów klasy 4.

Święto Narodowe Trzeciego Maja upamiętnia rocznicę ustanowienia Konstytucji w 1791 roku. Data 3 maja 1791 roku jest przełomowa dla Polski i Europy. Nasza Konstytucja była pierwszym takim dokumentem ustanowionym w Europie i drugim na świecie - tuż za Ustawą Zasadniczą Stanów Zjednoczonych.  Konstytucja 3 maja została uchwalona przez Sejm Wielki zwany Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się m.in. króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, marszałka Stanisława Małachowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię konstytucyjną, wprowadziła trójpodział władzy oraz ograniczyła demokrację szlachecką, znosząc formalnie liberum veto.

(ZDJĘCIA)

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości.

Dzień 3 Maja 1791 roku został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku. Wówczas po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Sejm przywrócił to święto. „Dzień trzeci maja, jako rocznicę Konstytucji 1791 r. ustanawia się w całej Rzeczypospolitej Polskiej jako uroczyste święto po wieczne czasy” – pisano w jednomyślnie przyjętej ustawie oficjalnie wprowadzającej pierwsze w polskiej historii święto narodowe.

Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach  w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce, natomiast zastąpione obchodami Święta 1 Maja. W styczniu 1951r. Święto 3 Maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. W roku 1981 ponownie władze świętowały uchwalenie majowej konstytucji. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt.

 

W maju obchodzimy również inne święta:

1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Pracy. Początki tego święta sięgają XIX wieku i niestety są naznaczone krwią i cierpieniem wielu osób. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki (zrzeszenie partii socjalistycznych). Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób.

W Polsce święto głównie kojarzone jest z poprzednim ustrojem. W czasach PRL był to bardzo uroczysty dzień, a uczestnictwo w obchodach było niemal obowiązkowe. Kierownictwo partyjne dbało o każdy szczegół uroczystości, nawet o hasła na transparentach. Dzień  1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w  1950 r.

2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.

22 kwietnia obchodziliśmy na całym świecie Dzień Ziemi, który w szczególny sposób świętowany był przez organizacje i stowarzyszenia ekologiczne. W tym roku niestety nie mogliśmy zorganizować apelu z udziałem naszych uczniów ale została przygotowana dla nich prezentacja, z której uczniowie mogli dowiedzieć się o idei tego święta, przypomnieć jak należy segregować odpady, jak przez swoje działania mogą pomagać Ziemi oraz wzięli udział w quizie. Prezentacje dla klas 0-3 oraz 4-8 zostały przygotowane przez p. Renatę Masłowską. Dodatkowo dla klas 4-8 p. Judyta Wójcik-Pawlecka przygotowała interaktywną tablicę na której uczniowie tworzyli plakat.

 

Hasłem przewodnim w tym roku jest "Przywróć naszą Ziemię". Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. W Polsce akcja Dzień Ziemi najczęściej skupia się na problemie śmiecenia, dbania o klimat i na ponownym odzyskaniu cennych surowców.

A teraz trochę historii….Celem ustanowienia Dnia Ziemi była potrzeba uświadomienia problemów związanych ze zmianami klimatu, brakiem dostępu do wody pitnej czy wymieraniem gatunków. Tego dnia promowane są działania, które walczą z zanieczyszczeniem środowiska. Pierwszy raz Dzień Ziemi świętowany był 22 kwietnia 1970 w Stanach Zjednoczonych. W masowych protestach nawołujących do ochrony klimatu udział wzięło ponad 20 milionów Amerykanów. Tego samego roku powołano do życia Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska i podpisano wiele aktów prawnych, których celem była ochrona zagrożonych gatunków.

Pomyślmy wspólnie o naszej planecie, i zróbmy coś dla niej, a tym samym dla siebie. Czyste środowisko, powietrze, woda wpływają na Nas ludzi, na to że jesteśmy zdrowi. Rośliny oczyszczają powietrze i produkują potrzebny nam tlen.

Daty :

1969 – konferencja UNESCO , na której John McConnell wystąpił z ideą powstania ,, Dnia Ziemi’’.

1970 –  oficjalne ustanowienie tego święta.

1990 – rozpoczęcie obchodzenia go w Polsce.

Celem święta jest ….

- uratowanie naszej planety, przed katastrofą ekologiczną

- promowanie nieszkodliwych dla środowiska postaw w     społeczeństwie

Segregacja śmieci …

Pamiętajcie, aby wrzucać śmieci do odpowiednich pojemników .

Dzięki temu będzie można poddać je recyklingowi, czyli wtórnemu  wykorzystaniu .

 

Kilka zasad , które pomogą naszej planecie …

 1. Wybieraj torby papierowe, zamiast plastikowych .
 2. Utylizuj baterie i nie wyrzucaj przeterminowanych lekarstw do kosza.
 3. Oszczędzaj energię elektryczną.
 4. Kupuj świadomie – zwracaj uwagę na produkty ze znakiem trzech strzałek , czyli opakowań nadających się do recyklingu.

                                             

 (ZDJĘCIA)

 

 

 

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, dlatego dzisiaj uczniowie naszej szkoły mieli okazję przypomnieć sobie, co wiedzą o książkach i ich autorach, a także o tym, jak kiedyś wyglądała książka oraz czym są prawa autorskie. Ważnym elementem dnia było rozwiązanie konkursu polegającego na wykonaniu selfie z wybraną książką.

W gronie nagrodzonych znaleźli się:

I miejsce: Zuzanna Hudzik z kl. 4 
                 Weronika Makuch z kl. 5
 
II miejsce: Emilia Molenda z kl. 5
III miejsce: Jakub Jedziniak z kl. 2
Wyróżnienie: Nikodem Malak z kl. 6
Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczniom dziękujemy za zaangażowanie, pomysły i udział w konkursie.
 
 

 Przedszkolaki w ciągu całego tygodnia słuchały fragmentów z Pisma Świętego.  Odwiedziliśmy naszą nową bibliotekę oraz próbowaliśmy swoich sił w czytaniu fragmentów Pisma. (zdjęcia)

Drodzy Rodzice zaczęliśmy w NIEDZIĘLĘ TYDZIEŃ CZYTANIA PISMA ŚWIĘTEGO . Zachęcamy do modlitwy cytatami z Pisma św. Wystarczy kliknąć na link i kostkę po prawej.

http://twojabiblia.pl/?page=quote&fbclid=IwAR3EzVZe7qFzPrTbIDDaynoDDfDU4tOjRvv9XgJqj9sX-WfgZJkXiqPWIXs

Warto przeczytać i posłuchać: https://stacja7.pl/stacja7-tv/czlowieku-czytaj-pismo-swiete/?fbclid=IwAR3ezMoZ4PgNxfOO1SPuajBuuzRqFMyckFDgIS-jo0eMySVQ261e8xJVsks