Witaj majowa jutrzenko,
Świeć naszej polskiej krainie,
Uczcimy ciebie piosenką,
Która w całej Polsce słynie.

Witaj maj, trzeci maj,
Dla Polaków błogi raj.  

 

 

Przed nami czas trzech świąt majowych: 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie ważne w historii Polski. Mimo, że w szkole nie może odbyć się uroczysta akademia, to mamy  nadzieję, że wszyscy uczniowie będą o tych świętach pamiętać, zapoznają się z ich historią oraz nie zapomną o wywieszeniu flagi. Pomocna stała się prezentacja przygotowana dla wszystkich uczniów przez p. Renatę Masłowską, która zaprezentowana została uczniom w poszczególnych klasach przez nauczycieli wychowawców. Dodatkowo uczniowie mogli posłuchać nagrań wierszy i pieśni patriotycznych, związanych z majowymi świętami, które zostały przygotowane przez uczniów klasy 4.

Święto Narodowe Trzeciego Maja upamiętnia rocznicę ustanowienia Konstytucji w 1791 roku. Data 3 maja 1791 roku jest przełomowa dla Polski i Europy. Nasza Konstytucja była pierwszym takim dokumentem ustanowionym w Europie i drugim na świecie - tuż za Ustawą Zasadniczą Stanów Zjednoczonych.  Konstytucja 3 maja została uchwalona przez Sejm Wielki zwany Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się m.in. króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, marszałka Stanisława Małachowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię konstytucyjną, wprowadziła trójpodział władzy oraz ograniczyła demokrację szlachecką, znosząc formalnie liberum veto.

(ZDJĘCIA)

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości.

Dzień 3 Maja 1791 roku został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku. Wówczas po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Sejm przywrócił to święto. „Dzień trzeci maja, jako rocznicę Konstytucji 1791 r. ustanawia się w całej Rzeczypospolitej Polskiej jako uroczyste święto po wieczne czasy” – pisano w jednomyślnie przyjętej ustawie oficjalnie wprowadzającej pierwsze w polskiej historii święto narodowe.

Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach  w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce, natomiast zastąpione obchodami Święta 1 Maja. W styczniu 1951r. Święto 3 Maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. W roku 1981 ponownie władze świętowały uchwalenie majowej konstytucji. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt.

 

W maju obchodzimy również inne święta:

1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Pracy. Początki tego święta sięgają XIX wieku i niestety są naznaczone krwią i cierpieniem wielu osób. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki (zrzeszenie partii socjalistycznych). Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób.

W Polsce święto głównie kojarzone jest z poprzednim ustrojem. W czasach PRL był to bardzo uroczysty dzień, a uczestnictwo w obchodach było niemal obowiązkowe. Kierownictwo partyjne dbało o każdy szczegół uroczystości, nawet o hasła na transparentach. Dzień  1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w  1950 r.

2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.