W dosłownym tłumaczeniu niezapominajka, to z języka greckiego „mysie uszko” (mys-mysz i us-uszko). W Polsce często nazywana jest niezabudką. To kwiat, który najczęściej kojarzymy z dzieciństwem, sielskimi widokami i bieganiem po łące. Należy do roślin ogórecznikowatych, łatwych w uprawie, nie wymagających czasochłonnej pielęgnacji. Dlatego spotkać go można na wielu kontynentach. Najczęściej spotykamy niezapominajki w kolorze niebieskim z żółtymi środkami, ale są również białe czy różowe, choć rzadziej występujące. Część z nas może również pamiętać wiersz Marii Konopnickiej pt. „Niezapominajki”, rozpoczynający się słowami „Niezapominajki, to są kwiatki z bajki!”.

Od 2002 roku, zawsze 15 maja, obchodzimy święto, które swoją nazwę zawdzięcza właśnie tym kwiatom. Obchody Dnia Niezapominajki zapoczątkował redaktor Programu I Polskiego Radia Andrzej Zalewski, pomysłodawca i autor audycji Ekoradio.

         Dzień Niezapominajki obchodzimy od kilkunastu lat 15 maja. W tym dniu promujemy szczególnie walory polskiej przyrody i różnorodność biologiczną, przypominamy o potrzebie jej ochrony. Dodatkowo „nie-zapominajka” ma na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji, lokalnych tradycji. Święto to zachęca nas do pamiętania o bliskich, życzliwości, do otwarcia na drugiego człowieka, dostrzeżenia go na własnym osiedlu, dzielnicy czy mieście, przypomina o istocie dbania o nasze otoczenie. Aby dbać, trzeba pokochać, aby pokochać - trzeba poznać. Nie będziemy czuli potrzeby szanowania czegoś, czego nie znamy. Dlatego zachęcam Was do odkrywania, poznawania, odczuwania bliskiej i dalszej okolicy oraz odnajdywania śladów piękna przyrody nawet w najbardziej na pozór zabetonowanych i zabudowanych miejscach.       Współczesny dostęp do informacji powoduje, że dzieci potrafią opowiedzieć ciekawostki o egzotycznych krajach, w których spędzały wakacje, a nie wiedzą, co rośnie na ich podwórku, w okolicznym parku czy lesie. Gdy nie znają swego otoczenia, nie przywiązują wagi do troski o niego, bo przecież to, co atrakcyjne jest na drugim krańcu globu… Nie znają swojego środowiska, a zapytane, z czym kojarzy im się „środowisko” mówią o śmieciach, zagrożeniach, zanieczyszczeniach, truciźnie, spalinach, hałasie itp.

Czy wiesz, że…

Niezapominajki rosną w stanie dzikim w Europie, Azji, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Australii i Afryce. Rodzaj obejmuje ok. 50 gatunków. Nazwa niezapominajki, podobnie jak w polskim związana jest z pamięcią, a właściwie niezapominaniem.