Publiczna Szkoła Podstawowa Sióstr Nazaretanek w Bziance

Notatka z półkolonii

Upragnione i wyczekiwane, gorące i słoneczne, to… .oczywiście wakacje. Wakacje to czas, w którym dzieci pragną oderwać się od rzeczywistości, odpocząć od nauki, odrabiania lekcji. Jednak dzieci z naszej  szkoły nie chciały rozstawać się z jej murami. Dlatego też dla uczniów została zorganizowana półkolonia let

nia w dniach od 04- 08 lipca.

Pieczę nad naszymi milusińskimi sprawowali nauczyciele z tutejszej szkoły: p. Agnieszka Matuszewska

i  p. Renata Krówka. Celem zajęć było między innymi:

  • Stworzenie dzieciom miejsca bezpiecznego do aktywnego spędzania wolnego czasu
  • Kształtowanie odpowiedzialności za siebie i innych
  • Promowanie zdrowego stylu życia
  • Nabywanie i doskonalenie umiejętności rywalizacji sportowej w czasie gier i zabaw zgodnie z zasadami fair-play
  • Integrowanie środowiska rówieśniczego

  Zajęcia rozpoczęły się od przywitania uczestników półkolonii oraz przedstawienia programu. Następnie wspólnie został spisany kontrakt grupowy. Dzieci zapoznały się także z regulaminem półkolonii.

Aby wypoczynek dzieci podczas wakacji przebiegał bezpiecznie przeprowadzono  z dziećmi pogadankę na temat „Bezpieczne zachowanie”. Dzieci utrwaliły sobie  zasady zachowania podczas wycieczek pieszych i autokarowych.
Po tak ogromnej dawce wiedzy wybraliśmy się na wycieczkę do lasu. Zabraliśmy ze sobą m.in lupy, kompasy, lornetkę, dzięki którym mogliśmy obserwować świat przyrody z bliska i daleka. W ramach zajęć ekologicznych poznaliśmy świat fauny i flory w teorii i w praktyce.
         Pierwszy dzień został zaplanowany w ten sposób, aby uczestnicy półkolonii lepiej się poznali. Zabawy integracyjne budziły ogromne zainteresowanie i wyzwalały wiele pozytywnych emocji wśród uczestników. Przyczyniły się do lepszego poznania i  integracji dzieci.

            W kolejnym dniu odbyły się zajęcia kulinarne: wspólne przygotowanie sałatki owocowej i zapiekanek, gry i zabawy sportowe na boisku oraz mecz piłki nożnej, a także śpiewanie piosenek.

            Dużą atrakcją była wycieczka na Janiowe Wzgórze. Dzieci miały okazję do jazdy na koniach, zabawy na trampolinach, gry w piłkę. Po wyczerpującym wysiłku udaliśmy się na pyszne kiełbaski z ogniska. Po powrocie do szkoły czekała na uczniów niespodzianka w postaci gofrów z dżemem.

            W czwartek pojechaliśmy na wycieczkę do kręgielni „Kula”. Następnie obejrzeliśmy w  Kinie 6D bajkę: „Mali astronauci”. Na zakończenie odwiedziliśmy Kinderplanetę. Po powrocie do szkoły uczniowie wzięli udział w różnych grach i zabawach m.in Kalambury.

            W piątek wybraliśmy się do kina Helios na film „ Szajbus i pingwiny”, a następnie zjedliśmy pyszne lody.

            W trakcie półkolonii dzieci bardzo ze sobą się zżyły. Nawiązały się nowe przyjaźnie. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach. Wspólnie wykonywaliśmy prace plastyczne, braliśmy udział w konkurencjach sportowych, spędzaliśmy czas na świeżym powietrzu, a czasem zdarzyło się nam i coś obejrzeć.

            Na zakończenie półkolonii wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe upominki.

            Półkolonia była bardzo ciekawą i bezpieczną formą spędzania wolnego czasu przez dzieci naszej szkoły w czasie wakacji. Dla niektórych to była jedyna okazja, aby w sposób zorganizowany spędzić część wakacji.