Rozpoczyna go Środa Popielcowa, a kończy Wielkanoc. Trwa 40. dni i jest wyjątkową szansą zwrócenia się ku Bogu. Wielki Post to czas medytacji nad Męką Chrystusa. Przemyśleń i refleksji nad własnym postępowaniem. To okres szczególnej modlitwy przez post i jałmużnę.

– Odnówmy naszą wiarę i przyjmijmy Boga z otwartym sercem – apeluje do wiernych abp Wacław Depo, który na pierwszą niedzielę Wielkiego Postu skierował do wiernych List Pasterski z odniesieniem do autorytetu św. Józefa:

– Już sam tytuł listu prowokuje nas do wyruszenia w drogę. Idźmy z Józefem. Niech będzie On naszym przewodnikiem po życiu. Przypatrujmy się, jak On rozwiązywał dane sytuacje. Bezgranicznie zaufał Bogu. My również postępujmy w taki sposób. Ufajmy w Bożą miłość.

Św. Józef daje przykład bezgranicznego zaufania Bogu. Takiej postawy możemy uczyć się również w czasie Wielkiego Postu, kiedy przygotowujemy się do radości Zmartwychwstania Pańskiego. Okres 40. dni poszczenia nawiązuje do zapisów w Ewangelii – tłumaczy ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej:

– Czytamy, jak Jezus 40. dni, na pustyni, w modlitwie i poście przygotowywał się do rozpoczęcia swojej publicznej działalności. To też nawiązanie do 40. lat wędrówki Narodu Wybranego, który musiał oczyścić się przed wejściem do Ziemi Obiecanej. Post to czas przygotowania, który ma 3 wymiary: postu, modlitwy i jałmużny. Modlitwa to również nabożeństwa wielkopostne, czyli Gorzkie Żale, Droga Krzyżowa oraz rekolekcje.

W okresie Wielkiego Postu obowiązującym kolorem liturgicznym staje się fiolet. Podczas Eucharystii nie śpiewa się “Alleluja” i “Chwała na wysokości Bogu”.

 

Aby ten czas Wielkiego Postu godnie przeżyć:

  • zatrzymajmy się codziennie nad słowami: „Któryś na za nas cierpiał rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami”;
  • codziennie rozmawiajmy z Panem Bogiem;
  • czytajmy Pismo Święte;
  • wybierzmy sobie modlitwę, którą będziemy codziennie odmawiać np. Litanię do św. Józefa albo módlmy się Psalmami;
  • uczestniczmy Drodze Krzyżowej, Gorzkich Żalach;
  • odłóżmy telefony i rozmawiajmy w Rodzinie;
  • Dajmy sobie również czas na odpoczynek 😊😊😊.