Trochę historii…

6 grudnia wspominamy biskupa Mikołaja - świętego Zachodu i Wschodu. Przez wiele lat św. Mikołaj należał do najbardziej znanych i czczonych świętych. Jest otaczany wielką czcią przez wiernych zarówno Kościoła katolickiego, jak i prawosławnego. To przy jego grobie odbył się w 1098 r. zwołany przez papieża Urbana II synod, na którym szukano dróg zniesienia podziałów w chrześcijaństwie. Do dziś Mikołaj jest ukochanym świętym dzieci, kojarzonym z wymarzonymi prezentami pod choinką. Jego wspomnienie przypada według kalendarza gregoriańskiego 6 grudnia, natomiast według kalendarza juliańskiego –
19 grudnia. Mikołaj urodził się prawdopodobnie ok. 270 r. w Licji w miejscowości Patras jako jedyne dziecko zamożnego małżeństwa chrześcijańskiego. Od młodości wyróżniał się nie tylko pobożnością, ale był też bardzo wrażliwy na ludzkie nieszczęścia. Po śmierci rodziców dzielił się chętnie swoim majątkiem z biednymi. Zmarł, jak mówi tradycja, 6 grudnia między rokiem 345 i 352 w wieku prawie 70 lat.

Kiedy 6 grudnia będziemy obdarowywać się prezentami pomyślmy o biskupie Mikołaju, jego pobożności i dobroci wobec innych ludzi, a nie o wymyślonym dla celów komercyjnych Mikołaju z Laponii (w latach 20. XX wieku jeden z dziennikarzy fińskich wymyślił bowiem tę historię podczas programu dla dzieci i tak zostało…)

4 grudnia uczniowie naszej szkoły wspominali biskupa Mikołaja podczas zdalnej nauki. W tym dniu pomimo tego, że nie mogliśmy wspólnie jak co roku obchodzić tego dnia w szkole to uczniowie i nauczyciele postarali się aby był wyjątkowy. Zadbali o specjalne rekwizyty: na głowach mieli założone czapki mikołajowe, a niektórzy ubrali się na czerwono. Dzięki tej akcji na twarzach wszystkich dzieci zagościł uśmiech. Przedszkolaki natomiast mogły świętować wspólnie w szkole i zostali obdarowani prezentami. Dla wszystkich był to dzień wypełniony uśmiechem, radością i życzliwością, dzień, w którym wspominaliśmy świętego biskupa Mikołaja. (zdjęcia)