25 stycznia 2019 roku odbyła się w naszej szkole lekcja poświęcona historii Żydów w związku z przypadającym 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Lekcję przeprowadził pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie p. Zenon Fajger. W lekcji uczestniczyli uczniowie klas 6 – 8. Prowadzący omówił stosunek Niemców do Żydów przed i w trakcie II wojny świtowej. Przedstawił przyczyny dyskryminacji Żydów ze strony nazistowskich Niemców i jej przejawy. Nawiązywał przy tym do historii Żydów zamieszkujących Rzeszów i okolice.

Słowo Holokaust oznacza zagładę Żydów, która została przeprowadzona przez nazistowskich Niemców i ich pomocników. Zginęło prawie 6 milionów europejskich Żydów w latach II wojny światowej. Między niemiecką inwazją na Związek Radziecki latem 1941 r. i zakończeniem wojny w maju 1945 r., niemieccy naziści dążyli do wymordowania Żydów w Europie. Dyskryminacja Żydów rozpoczęła się po dojściu Hitlera do władzy w styczniu
1933 r. W listopadzie 1938 r. podczas Nocy Kryształowej w Niemczech zaczęto niszczyć mienie żydowskie, aresztować Żydów z powodów rasowych i zamykać w obozach nazistowskich. Zgodnie z rasistowską ideologią Niemcy uważali się za członków rasy wyższej - nordycko‑aryjskiej, natomiast Żydów traktowali jako rasę niższą, „podludzi”. Rasistowska i antysemicka ideologia Hitlera dążyła do zachowania „czystości rasowej” i stworzenia grupy „nadludzi”. Holokaust był w historii ludzkości najbardziej zbrodniczym okresem, określanym mianem ludobójstwa.

Pan Zenon przekazał również uczniom informacje o tworzonych obozach zagłady m.in. Auschwitz – Birkenau oraz Treblinka, gdzie ludzie masowo ginęli w komorach gazowych. Wspomniał również o Polakach którzy nieśli pomoc Żydom między innymi o rodzinie Ulmów z Markowej koło Łańcuta (zdjęcia).