25 stycznia 2019 roku odbyła się w naszej szkole lekcja poświęcona historii Żydów w związku z przypadającym 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Lekcję przeprowadził pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie p. Zenon Fajger. W lekcji uczestniczyli uczniowie klas 6 – 8. Prowadzący omówił stosunek Niemców do Żydów przed i w trakcie II wojny świtowej. Przedstawił przyczyny dyskryminacji Żydów ze strony nazistowskich Niemców i jej przejawy. Nawiązywał przy tym do historii Żydów zamieszkujących Rzeszów i okolice.

Słowo Holokaust oznacza zagładę Żydów, która została przeprowadzona przez nazistowskich Niemców i ich pomocników. Zginęło prawie 6 milionów europejskich Żydów w latach II wojny światowej. Między niemiecką inwazją na Związek Radziecki latem 1941 r. i zakończeniem wojny w maju 1945 r., niemieccy naziści dążyli do wymordowania Żydów w Europie. Dyskryminacja Żydów rozpoczęła się po dojściu Hitlera do władzy w styczniu
1933 r. W listopadzie 1938 r. podczas Nocy Kryształowej w Niemczech zaczęto niszczyć mienie żydowskie, aresztować Żydów z powodów rasowych i zamykać w obozach nazistowskich. Zgodnie z rasistowską ideologią Niemcy uważali się za członków rasy wyższej - nordycko‑aryjskiej, natomiast Żydów traktowali jako rasę niższą, „podludzi”. Rasistowska i antysemicka ideologia Hitlera dążyła do zachowania „czystości rasowej” i stworzenia grupy „nadludzi”. Holokaust był w historii ludzkości najbardziej zbrodniczym okresem, określanym mianem ludobójstwa.

Pan Zenon przekazał również uczniom informacje o tworzonych obozach zagłady m.in. Auschwitz – Birkenau oraz Treblinka, gdzie ludzie masowo ginęli w komorach gazowych. Wspomniał również o Polakach którzy nieśli pomoc Żydom między innymi o rodzinie Ulmów z Markowej koło Łańcuta (zdjęcia).

Szanowni Państwo, w związku z organizacją kolejnej edycji ogólnopolskiego wydarzenia Koduj z Gigantami  zwracamy się do Państwa z prośbą o wsparcie w przekazaniu uczniom informacji o bezpłatnych warsztatach programowania, które odbędą się w ramach wydarzenia.

 

Koduj z Gigantami powstało z myślą o promowaniu idei nauki programowania wśród dzieci i młodzieży. W poprzednich edycjach, które odbyły się we wrześniu 2018, lutym 2018 oraz wrześniu 2017 roku wzięło udział prawie 3500 uczniów z całej Polski. Obecna edycja odbędzie się w dniach 2-17.02.2019 r. w 25 miastach w Polsce:
Warszawa, Kraków, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Gliwice, Wrocław, Poznań, Łódź, Szczecin, Toruń, Bydgoszcz, Kielce, Rzeszów, Białystok, Lublin, Sosnowiec, Radom, Dąbrowa Górnicza, Chełm, Zamość, Kościerzyna, Grodzisk Mazowiecki, Ostrów Wielkopolski, Jasło.

W tym roku przygotowaliśmy miejsca dla ponad 1700 uczniów.

 

Wydarzenie objęte zostało Patronatem Honorowym Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Cyfryzacji oraz Patronatem Honorowym Prezydentów Miast, w których odbywać się będą Warsztaty.

Mając na uwadze promowanie idei nauczania programowania zależy nam, aby informacja o Wydarzeniu dotarła do jak najszerszej grupy osób, a co za tym idzie, aby z bezpłatnych warsztatów programowania skorzystała jak największa liczba uczniów.  

W związku z tym zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie naszej inicjatywę od strony promocyjnej poprzez przekazanie uczniom informacji o planowanym wydarzeniu.

 

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie internetowej:

https://www.giganciprogramowania.edu.pl/nauka-programowania-wydarzenia

W razie pytań prosimy o kontakt mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. bądź telefoniczny: +48 882 128 581

Pozdrawiamy Serdecznie, 

Giganci Programowania

W niedzielę 20 stycznia br. świętowaliśmy Dzień Babci i Dziadka. Dla nich uczniowie naszej szkoły przygotowali jasełka i drobny słodki upominek. W spektaklu wzięły udział klasy 0, I, II, III, VI. Dziękujemy wszystkim wychowawczyniom za pracę i trud włożony w przygotowanie dzieci. Wysłuchaliśmy także kolęd i pastorałek w wykonaniu szkolnego chóru, gry na flecie i dzwonkach uczniów klas V i VII. Cieszymy się, że to wielopokoleniowe świętowanie rozpoczęliśmy szkolną Mszą świętą animowaną przez uczniów klasy VI. 

Babciom i Dziadkom składamy najserdeczniejsze życzenia!

 

 

Teatr to wspaniały, pełen magii i czarów świat, w którym niemożliwe staje się prawdą.

W celu zapoznania naszych uczniów z teatrem dnia 16.01.2019r. pod opieką wychowawców udaliśmy się do Teatru Maska w Rzeszowie na spektakl pt: „Akademia Pana Kleksa”.

Dzieci miały okazję poznać wystrój teatru nazwy poszczególnych pomieszczeń, poznały pracę aktorów rzeszowskiego teatru. Kolorowy i roztańczony musical bardzo się dzieciom podobał i był niezapomnianą podróżą do świata wyobraźni (zdjęcia).

9 stycznia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w lekcjach przyrodniczych prowadzonych przez p. Piotra Guzika.

Klasy 0-3 – lekcja „Głodne brzuszki”, podczas której uczniowie usłyszeli jakie gatunki ptaków odlatują na zimę, a jakie do nas przylatują. Dowiedzieli się czy, czym i kiedy uzupełniać karmnik. Własnymi rękami stworzyli również pełnowartościowe przysmaki, które umieściły w karmnikach typu dzwonek, które samodzielnie wykonały, a następnie zabrały do domu by służyły ptakom w ich sąsiedztwie lub przed szkołą.

Klasy 4-8 – lekcja „W słowach kilku o rysiu i wilku”. Lekcja przybliżyła  dzień z życia rysia, niedźwiedzia, wilka i sarny. Uczniowie dowiedzieli się jak wygląda wilcza wataha i kto może jej posłużyć za obiad. Opowieściom o zwierzętach towarzyszyły wydawane przez nie głosy oraz oglądane tropy, czaszki czy poroża (zdjęcia).

Już po raz trzeci uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami i siostrami dołączyli do Orszaku Trzech Króli. Podążaliśmy ulicami naszego miasta za królem Kacprem w Orszaku Czerwonym, aby pokłonić się Jezusowi (zdjęcia).

Życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia biskupowi ordynariuszowi Janowi Wątrobie oraz biskupowi Edwardowi Białogłowskiegomu złożyli przedstawiciele naszej szkoły: s. Dorota, delegacja, rodziców i uczniów. (zdjęcia).

 

21 grudnia był w naszej szkole dniem wyjątkowo uroczystym. Wszyscy zgromadzili się na szkolnym korytarzu w kręgu i uczestniczyli w programie słowno-muzycznym na temat symboliki świętowania Bożego Narodzenia po którym wysłuchaliśmy życzeń od Siostry Dyrektor. Wspólne spotkanie zakończyliśmy radosnym kolędowaniem. Następnie uczniowie z wychowawcami udali się do sal na klasowe wigilie. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej, uroczystej atmosferze (zdjęcia).